86lomza.pl»adres»wizytówka«

Łomża

kategorie główne

Klub Szachowy MARATON

Skłodowskiej 2, 18-400 Łomża
mapa dojazdu
www.MARATON.86lomza.pl
www.maratonlomza.pl
www.facebook.com/maratonlomza

Pierwsze gry w szachy w Łomży w formie zorganizowanej rozpoczęły się w 1954 r. w Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym pod nazwą sekcji "Zryw". Opiekunem sekcji był nauczyciel matematyki Falko. Następnie spotkania szachistów były organizowane w Cechu Rzemiosł Różnych. Inicjatorami byli Mieczysław Pruszko, Henryk Jakubowski, Wacław Kozłowski. Najlepszym zawodnikiem był Henryk Jakubowski. Organizowane były mecze Łomża - Ostrołęka i Łomża - Białystok.

Następnym wcieleniem szachistów, od 1973 r. był Łomżyński Klub Sportowy, działający w ramach zrzeszenia „Start”, gdzie powstaje sekcja szachowa kierowana przez Tadeusza Sadowskiego. Z ramienia sekcji we władzach ŁKS był Henryk Jakubowski, pełniąc funkcję wiceprezesa. Spotkania odbywały się w klubie „BONAR” Najlepszym zawodnikiem był Jerzy Skiba, posiadający tytuł kandydata na mistrza (1980r.), zdobywając też tytuł mistrza województwa (1978r.).

W 1979 r. sekcja usamodzielnia się i wydziela z ŁKS, siedzibą zostaje biuro PAX przy ul. Rządowej oraz od 1984 r. świetlica ŁSM, ul. Wiejska. Sekcja była prowadzona przez Leszka Konopko i Mirosława Wojtczaka. Najlepszym zawodnikiem był Jerzy Karwacki. Na początku lat osiemdziesiątych grupa inicjatywna: Henryk Jakubowski, Wacław Kozłowski, Jerzy Karwacki, Leszek Konopka zakłada Klub Szachowy „MARATON”, zarejestrowany jednak dopiero 20.12.1988 r. Najlepszym zawodnikiem był Maciej Jakubowski, posiadający tytuł kandydata na mistrza (1996r.).

Na początku lat dziewięćdziesiątych następuje rozpoczęcie nauki gry w szachy w szkołach: w SP Nr 10 przez Macieja Jakubowskiego i w SP 9 przez Sławomira Sobocińskiego i Borisa Alijeva.

Największe sukcesy klub odnosi na początku wieku XXI, pozyskując sponsora w osobie Jerzego Karwackiego, w czasie prezesury Tadeusza Sadowskiego. W 2001 r. drużyna w składzie: am Robert Kempiński, am. Andriej Kowalow, mf Piotr Bobras, mm Jan Piński, mm Krzysztof Żołnierowicz, fm Krzysztof Jakubowski i am Marta Zielińska zdobywa tytuł drużynowego wicemistrza Polski, ulegając bezkonkurencyjnej w tamtym czasie Polonii Warszawa.

Również indywidualnie w barwach Maratonu mistrzem Polski Kobiet zostaje Marta Zielińska, a Piotr Bobras gra w finale MP. Spore też sukcesy odnoszą juniorzy trenowani przede wszystkim przez Sławomira Sobocińskiego. Krzysztof Jakubowski zostaje wicemistrzem Europy do lat 16 (1999r.), a ponadto w finałach MPJ grają: Marcin Jakubowski, Piotr Szymański oraz Małgorzata Sobocińska i siostry Marta i Ewa Przeździeckie. Następuje masowy rozwój tej dyscypliny w całym regionie łomżyńskim, powstaje drugi klub szachowy UKS ŻAK Łomża (1999r.), utworzona zostaje szkolna liga szachowa prowadzona przez Sławomira Sobocińskiego.

W sezonie 2006/2007r. drużyna "Maratonu" startuje gościnnie w Otwartej Lidze Mazowieckiej i zajmuje tam I miejsce.

Aktualnie klub liczy 76 zawodników, w tym: 44 seniorów, 8 seniorek, 15 juniorów, 9 juniorek.


inni w branży :
Kluby sportowe